Skip to content

Şeffaf eğitim sistemi

Son yıllarda bir "şeffaflık" furyasıdır gidiyor. Herkes birşeylerin şeffaf olmasını istiyor -genelde bu talepler sonuçsuz kalıyor-.

Türkiye’nin nadide(!) yazılım firmalarından biri hazırladığı eğitim sistemi ile bir ilke imza atmış. Oluşturduğu sanal fakültenin tüm odalarını ince bir camdan yapmış. Fakülteye giren herkes, bir topluluk olmanın bilinciyle hiçbirşeyini gizle(ye)miyor.

İşin doğrucasını söylemek gerekirse, bankaların, devlet kurumlarının, iletişim, endüstri, sağlık sektörlerinde önde gelen kuruluşların ve bir çok üniversitenin kullandığı bu sistem, kullanıcılarına yaşattığı türlü olumsuzluğun yanısıra güvensiz bir ortam sunuyor.

Dahası bu yazılım "bir grup hevesli insan" tarafından değil de, "ciddi bir kuruluş" tarafından geliştirildiği için lisansı için yüklüce paralar verip alınan yazılım sorun çıkardığında, size "destek" sağlayan firmaya bağımlı kalıyorsunuz. Firma da gelen her isteği itina ile gelecek "yamaya" sallıyor.

Maalesef bir kullanıcı olarak kurbanı olduğum bu durum, insanın aklındaki tüm şüpheleri silen referansların, süslü tanıtım faaliyetlerinin, iş yazılıma gelince kâr etmediğinin, kendinizi içeriğini bilmediğiniz yazılımlarla, birilerine bağımlı kılmanın ne derece saçma olduğunun açık bir göstergesi.

Post a Comment

You must be logged in to post a comment.