Skip to content

“Türkiye sansüre dayalı bir ülke değil.” (!)

“Türkiye de sansüre dayalı bir ülke değil.”

Bu söz  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na ait.[1] Hem de öyle eski zamanlarda söylenmiş bir söz değil, bakan, bunu bugün, sansür gazeteleri, televizyonları aşmış, yeni yüzyılın özgürlük kaynağı interneti zaptetmeye çalışırken zaptetmişken söylemiş.

Sadece 4 gün sonra gelen düzenleme: Hiçbir şekilde sansür uygulamayan TRT’ye, sansüre dayalı bir ülke olmadığımız için TRT’den bunu yapmasını isteyemeyen hükümete ve bölgenin stratejik olarak en üstün, en sözü geçen, kimseden etkilenmeyen ülkesi olmamıza rağmen nasıl olduysa bahsi geçen dizinin son bölümünde dizinin hikayesiyle tamamen alakalı sahneler makaslanmış (gereksiz görülmüş, kaldırılmış teferruat sahneler değil yani)[2]. Radikal’in konuyla ilgili ikinci haberine göre de hikayenin yönü filistin/israil ilişkilerinden duygusal ilişkilere doğru kaydırılmış [3].

Daha üzerinden 1 hafta bile geçmeden bir bakanımızın söylediği sözün doğru olmadığının ortaya çıkmasına mı, bu gerçeğin ortaya çıkmasının konuyla ilgili kimseyi olumsuz etkilemeyeceğine mi, yoksa hepsinden beteri göz göre göre sansür batağında boğulduğumuza mı yanalım bilemiyorum.

Gazetelerde, televizyonlarda, sanat dünyasında son yıllarda hiç denk gelmediğimiz (!) sansür vakalarına örnekler;

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Devletin yaptığı sansürün yanısıra sansürle alakası olmayacak insanların bile korkuları yüzünden otokontrol adı altında sansüre başvuruyor olması da işin asıl kötü yanı.

[1]: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/12711010.asp?gid=229

[2]: http://bit.ly/22YqRM

[3]: http://bit.ly/BU8Cb

Post a Comment

You must be logged in to post a comment.