Skip to content

Ruby on Rails and Thin server

Rails hatta ruby hakkında sıfır denebilecek kadar az bilgim var. Fakat firma olarak yazılım geliştirirken ruby on rails kullandığımız için sunucu kurulumlarında elimi ruby’e rails’e bulaştırmak durumunda kalıyorum.

Bugün yine belgeler ve Alper (Karapınar) eşliğinde bir test sunucusuna kurulum yaptım. Sunucudaki rubygems, rails vb. sürümlerinin güncellemesi, eksik kalan gem’lerin kurulması gibi standart prosedürlerden sonra rails ile gelen webrick’i başlattık ve sayfaları görmeye niyet ettik. Niyet ettik diyorum çünkü sunucu yerel ağda olmasına rağmen sayfaları görebilmek pek mümkün olmadı. Her ne kadar rails sayfayı 1 saniyeden kısa sürede oluşturduğunu iddia etse de istemciye sayfanın ulaşması saniyeler sürüyor hatta bazen hiç yüklenemiyordu.

Biz de test sunucusu kullanıyor olmanın verdiği rahatlıkla Thin [1] denemeye karar verdik. Proje sayfasını açınca çıkan grafik oldukça iddialıydı ve bizim derdimize derman olacağını söylüyordu.

Durumun gerçekten böyle olup olmadığını görmek için hızlıca

gem install thin

ile thin’i kurup. Proje dizini içinde

thin start

diyerek sunucuyu çalıştırdık. Çalışacak ikinci yazılım için de tahmine binaen eklediğimiz -p parametresi ile port belirtmeyi başarınca birkaç dakika içinde ağlayan bir sunucudan uçan bir sunucuya terfi etmiş olduk.

Dediğim gibi ruby’den veya rails’den anlamam ama şu açıkça ortadaki thin ile sayfalar rails’in oluşturduğu hızda istemciye iletilmiş oluyor.

[1]: http://code.macournoyer.com/thin/

Post a Comment

You must be logged in to post a comment.