Skip to content

MySQL sunucuda replikasyonu tamamen iptal etme

Son zamanlarda kurduğum neredeyse tüm MySQL sunucularda en az 1 slave makine ile replikasyon yapısını da oluşturuyorum. Bazen veri okuma isteklerine yanıt verecek ikinci bir sunucu olması için, bazen de yedekleri sistemde kesintiye yol açmadan alabilmek için replikasyona başvuruyoruz.

Temelde pek karışık olmayan replikasyon yapılandırması detaylarda sıkıntı çıkarabiliyor. Özellikle MySQL ayar dosyasından verilen parametrelerle iş yapmak mümkün gibi görünmesine rağmen MySQL’in buradaki değerleri sadece ilk yazıldığında dikkate alıyor olması bunu bilmeyen birini çıldırtabiliyor.

MySQL, replikasyonla ilgili tüm verileri data dizini içinde `master.info` dosyasında tutuyor ve buradaki değerler MySQL ayar dosyasındaki değerlerden daha öncelikli. Dolayısı ile replikasyon ile ilgili ayarlamaları ayar dosyasından değil mysql komut satırından yapmak gerekiyor.

Bu durum replikasyonu iptal ederken de geçerli. Ayar dosyasından master sunucu bilgilerini silsek de replikasyon aynen çalışmaya devam ediyor. Replikasyonu iptal etmek için yapmamız gerekenler şunlar;

STOP SLAVE; # Slave süreçleri durduruyoruz

RESET SLAVE; # Slave ayarlarını siliyoruz.

RESET SLAVE ALL; # MySQL 5.5.16 ve sonraki sürümler için bu komut kullanılmalı.

Varsa my.cnf dosyasından ilgili satırları siliyoruz.

Böylece replikasyondan ilelebet kurtulmuş oluyoruz. Eğer daha sonra yeniden etkinleştirmeyi düşünüyorsanız my.cnf içindeki satırları silmek yerine dosyaya “skip-slave-start” seçeneğini ekleyerek replikasyonun MySQL sunucu ile birlikte başlatılmasını engelleyebilirsiniz.

Post a Comment

You must be logged in to post a comment.